Masaż tkanek głębokich, niekiedy nazywany masażem głębokim, jest delikatnym i przebiegającym w wolnym tempie zabiegiem. Nie jest to typowy masaż relaksacyjny. Jego celem jest zwiększenie elastyczności i ruchomości tkanek miękkich. Zabieg nie powoduje u pacjenta uczucia dyskomfortu a tym bardziej nasilenia dolegliwości bólowych.
Podczas masażu odpowiednio dobrana technika terapeutyczna pozwala tkankom na adaptację do nowego zbalansowanego ułożenia. Precyzyjne i dokładne techniki wykonywane przez fizjoterapeutę powodują długotrwałe rozluźnienie tkanek miękkich. Terapeuta wykonuje techniki łokciami, przedramionami, pięścią, paliczkami, opuszkami palców lub nasadą dłoni. Najczęściej rozluźniane miejsca w naszym ciele to: brzuśce mięśniowe z ich układem ścięgnistym oraz cały system powięziowy. Powoduje to rozluźnienie i uelastycznienie tkanek miękkich.
Jak się przygotować do terapii masażu tkanek głębokich?
- Około 2 godziny przed nie spożywać ciężkich posiłków.
- Strój kąpielowy dwuczęściowy – dla kobiet, dla mężczyzn niekrępująca bielizna.
- Fizjoterapeuta w trakcie terapii nie korzysta ze środków poślizgowych. W uzasadnionych sytuacjach kiedy skóra jest bardzo sucha, używa specjalnych kremów do masażu leczniczego.
Efektywność działania masażu głębokiego są często lepsze niż w przypadku masażu klasycznego lub masaży relaksacyjnych
Przeciwwskazania:
Gorączka
Ostre stany zapalne ścięgien i stawów.
Niewydolność krążeniowo-oddechowa
Zaawansowane żylaki kończyn dolnych (masaż kończyn dolnych)
Zaawansowane procesy nowotworowe